Glykemická kuchařka – Vytvořte si svůj jídelníček

GLYKEMICKÁ KUCHAŘKAMnozí z vás se pokouší hubnout podle nejrůznějších přesně rozepsaných diet. Na první pohled je pohodlnější se řídit podle přesně předepsaného jídelníčku, ale velkou nevýhodou takového přístupu je fakt, že vám je vnucován způsob stravování, který vám vůbec nemusí vyhovovat – jsou zde potraviny, které jsou pro vás z nejrůznějších důvodů nepřijatelné, nežádoucí či nedostupné, a naopak chybí ty, které milujete.

Pomocníkem při vytvoření správného jídelníčku by měla být kniha Hubneme s rozumem v praxi s podtitulem Glykemická kuchařka, jídelníček a tipy na celý den autorek Iva Málkové a Jaroslavy Štochlové. Cílem této knihy je přivést vás k  samostatnému vytvoření vlastního jídelníčku podle nejnovějších výživových poznatků s tím, aby pro vás redukce váhy byla pohodlná, příjemná, a tudíž i trvalá.

Nikdo vám nebude předepisovat, co máte jíst v neděli a co v pondělí, co k obědu a co k večeři. Naučíte se sestavit si jídelníček sami podle svých chuťových preferencí, dostupnosti potravin a finančních možností.

Naučíte se sestavit si jídelníček tak, aby vám byl v rámci hlavních zásad (dostatek bílkovin, přiměřené množství sacharidů s nízkým GI) vlastní. Změny budete dělat pomalu, postupně bez hlasitých proklamací v rodině, že začínáte zdravě vařit..

Oproti běžným dietám s přesným rozpisem jídelníčků si  můžete sami kombinovat  hlavní jídla  a svačiny  dle momentální chuti, protože energetická hodnota i složení jídel je obdobné. Máte tedy zaručeno, že vámi sestavený variabilní  jídelníček je optimální pro redukci váhy  díky nízké energetické hodnotě  (snídaně okolo 1 000 kJ a oběd či večeře okolo 1 500 kJ) a výhodnému složení (poměr živin 30 % bílkovin, 40 % sacharidů a 30 % tuků z přijaté energie). Pouze sladká jídla mají více sacharidů než je doporučovaný poměr, ale méně, než v klasickýc receptech. Vybereme několik z téměř 200 receptů, kterými můžete uspokoji chuť na sladké i o velikonocích.

Kniha  dále podrobně seznamuje s glykemickým indexem potravin a jeho vlivu na hubnutí.

Knihu si objednávejte na www.stob.cz

 

Posted in Nové knihy, Život s diabetem.