Sacharide, sacharide, kde všude se ukrýváš?

Čerstvý diabetik 2. typu dostane od lékaře doporučení, aby se stravoval racionálně, omezil cukry, tuky, alkohol, cigarety, přidal pohyb, méně solil…

Mohlo by nás to pěkně otrávit, či přímo znechutit, to je jasné. A navíc některým těmto doporučením ani moc nerozumíme. Tak si na to naše jídlo trošku posvítíme podle hesla: Nepřátel se nelekejme, na množství nehleďme a bojíme se toho, co neznáme.

Při onemocnění diabetem 2. typu slinivka již buď nevylučuje dostatečné množství inzulinu nebo je naše tkáň na inzulin málo citlivá. A nezpracovaná glukóza (nebo také krevní cukr), která zůstává dlouho v krvi, našemu tělu velmi škodí.

Z jakých potravin se při trávení dostane do krve cukr?

Není to jen z kostky cukru do kafe, nebo snad zákusků v cukrárně. V potravinách se ukrývají nejen cukry, ale i škroby, souhrnně nazývané sacharidy.

Najdeme je v převážné většině potravin, od sladkostí a ovoce, kde jsou obsaženy hlavně cukry jednoduché. Přes obilí a výrobků z mouky, např. pečiva, těstovin, rýži až po luštěniny a brambory, kde jsou obsaženy nejvíce škroby, tedy sacharidy složené.

Všechny sacharidy se přeměňují na konečný produkt glukózu, což je základní využitelný zdroj energie pro tělesné a duševní aktivity. 

 Z hlediska výživy a co nejvýhodnějšího příjmu energie se musíme na sacharidy zaměřit trochu víc a seznámit se s jejich dělením.

Cukry či jednoduché sacharidy

Vstřebávají se přímo a jsou zdrojem nejrychleji využitelné energie, což je výhodné např. při sportování. Pro diabetika je vhodné je konzumovat co nejméně, aby hladina cukru v krvi nestoupala příliš rychle.

 Najdeme je v řepném a třtinovém cukru, mléce, ve sladu a pivě (sladový cukr), medu, v každém ovoci, zejména ve vinných hroznech.

Škroby či polysacharidy

Mají mnohem složitější stavbu, proto se vstřebávají do krve pomaleji.

Najdeme je všude, kde se používá mouka, např. v pečivu, knedlíkách, polévkové jíšce, chlebu, rýži, těstovinách. Sacharidy jsou také ve všech luštěninách a obilovinách, jako jsou čočka, fazole, hrách, ovesné vločky, kroupy, jáhly… Nesmíme zapomenout ani na brambory a některé druhy sladší zeleniny, jako mrkev, řepa, kukuřice, zelený hrášek.

Rychlost vstřebávání zpracované glukózy do krve také ovlivňuje glykemický index.  O tom si povíme příště.

Blanka Neoralová

Posted in Vše o jídle, Zdravý životní styl, Život s diabetem.