Je cukr rychlý nebo pomalý?

06 11ODBOR

Hladina cukru v krvi (glykémie) nemá křídla, ale vyletět umí docela rychle. To když sníme nějaké jídlo s vysokým glykemickým indexem (GI).

11 odborníků z 10 ví:

Čím je jídlo rozvařenější (těstoviny, rýže, brambory), tím je jeho G. I. vyšší, protože škroby jsou převedeny na jednodušší cukry a ty se rychleji vstřebávají).

„Co je zas tohle? Glykemický index potravin? Potřebujeme to znát?“ možná teď znepokojeně voláte.  Přátelé, glykemický index (G.I.)  potravin je dobrý pomocník. Vědci už pro nás experimentálně ověřili reakce organismu a hladinu glykémie v návaznosti na to, jaké potraviny a v jaké kombinaci je sníme.

Glykemický index  (G.I.) potravin také určuje, zjednodušeně řečeno, za jak dlouho po snězení určitého jídla dostaneme znovu hlad.

Čím sladší jídlo je, tím rychleji se zvedne hladina cukru, buď si potřebujeme aplikovat více inzulínu nebo ho slinivka ještě vyplaví, inzulin urychleně cukr odklidí do buněk nebo jater a my máme zase hlad a nízkou glykémii, chceme znovu sladké, dostaneme ještě rychleji hlad, dáme si znovu něco malého, další a další a vlastně už nemusíme nikdy přestat!

Jestliže sníme čistý cukr (má hodnotu GI 100), vyletí nám hodnota glykémie (množství cukru v krvi) velmi rychle.  A to vůbec nemůžeme potřebovat, protože naše tělo si žádá vyrovnanou hladinu glykémie, tedy žádné výstřelky.

Potraviny s rychlými cukry:

limonády slazené řepným cukrem

ovocné šťávy a džusy (ty mají vždycky spoustu cukru i bez přislazování)

sušenky

zmrzlina

sladké ovoce

koláče

Naproti tomu potraviny s nízkým glykemickým indexem žádné vzbouření na vsi nezpůsobí. Během jídla nám vzroste hladina glukózy přiměřeně, přiměřeně a my můžeme jídlo v klidu strávit, aniž by nám lítala glykémie jako pingpongový míček.

Potraviny s pomalými cukry:

celozrnné pečivo

těstoviny

rýže

brambory

luštěniny

tvaroh

3 doporučení, která nám pomohou zpomalit vzestup glykémie

  1. Hodnotu glykemického indexu potravin ovlivňuje mnoho věcí, např. postup přípravy jídla, délka vaření, apod. Výhodné je doplňovat sladké potraviny tvarohem, máslem, celozrnnou moukou.
  2. Těstoviny, brambory, rýži, pečivo  zase doplníme bílkovinami – masem, rybami, vajíčkem, sýry, máslem.
  3. Nezapomeneme vždycky přidat zeleninu. Má vysoký obsah vlákniny, která je také užitečný pomocník při zpomalování přechodu cukrů do krve.

 

 

 

 

 

 

Posted in Vše o jídle, Zdravý životní styl, Život s diabetem.