Diabetická dieta v těhotenství 2

Složené sacharidy

V naší stravě se objevují i složené cukry. Nejčastěji jsou označovány následujícími přesnými i méně přesnými názvy: polysacharidy, složené sacharidy, pomalé glycidy, uhlohydráty, škroby. Složené sacharidy mají složitější chemickou stavbu, jejich trávení a vstřebávání tedy trvá delší dobu a koncentrace cukru v krvi roste pomaleji. Těchto cukrů smí těhotné diabetičky sníst jen určité množství denně. Jejich obsah v dietě určí ošetřující diabetolog, s přihlédnutím k fyzické aktivitě, tělesné konstituci, přítomnosti nevolností či zvracení v těhotenství a dosavadním váhovým přírůstkům, věku. Základní diabetická dieta jich obsahuje 225 g na den. V těhotenství je vhodné v některých použít diabetickou dietu s obsahem 250 g případně 275 g sacharidů na den.

Diety s nižším obsahem sacharidů na den nejsou v těhotenství doporučovány. Jestliže nemá tělo dostatek složených cukrů k získávání energie, začne štěpit tuky. Při rozkladu tuků vzniká nejen energie, ale také ketolátky (aceton apod.). Ty velmi škodí vyvíjejícímu se plodu. Tato situace v těhotenství nastává často v noci nebo ráno. Jestliže se v moči objeví aceton, při normálních hladinách cukru v krvi, je třeba přestat jíst tučné věci a ovoce a přidat složené sacharidy, např. pečivo, rýži. V jednotlivých jídlech je nezbytné zachovávat stále stejný obsah sacharidů.

Stejná množství sacharidů ovlivní hladinu cukru v krvi stejně. To znamená, že porce jídel se shodným obsahem těchto cukrů, můžeme v jídelním plánu navzájem vyměňovat. Odtud pochází tedy název výměnná jednotka, s kterým se můžete někdy setkat. Výměnná jednotka, jak je v našich podmínkách užívána, se rovná 12 g sacharidů. V některých zemích se pro zjednodušení používá výměnná jednotka obsahující 10 g sacharidů.

Složené cukry jsou obsaženy:

  • v obilí a mouce a ve všech výrobcích z nich
  • v luštěninách a ve výrobcích z luštěnin
  • v bramborách a ve výrobcích z brambor
  • v ovoci, ořechách, máku

Chléb, bílé i celozrnné pečivo jsou z hlediska diabetické diety srovnatelné, protože obsah složených cukrů v nich je téměř totožný. Výhoda chleba a celozrnného pečiva spočívá jen v přítomnost vlákniny a vitamínů skupiny B.

Vyjmenované potraviny musí pacientky s cukrovkou pečlivě odvažovat.

Sacharidy se vyskytují v malých množstvích také ve vnitřnostech, zelenině, mléce a kysaných mléčných výrobcích. Zde je jejich obsah malý a můžeme jej zanedbat.

Tuky a bílkoviny hladinu cukru v krvi nezvyšují ani nesnižují. Léčbu diabetu ale nepříznivě ovlivňuje zvýšená inzulínová rezistence u pacientů s nadváhou či obezitou.

Tuky i bílkoviny také spolu s vlákninou mají vliv na glykemický index jednotlivých potravin obsahujících sacharidy. Glykemický index nás informuje o rychlosti uvolňování cukrů z jednotlivých potravin při trávení a zároveň o rychlosti, s jakou stoupá glykémie. Díky glykemickému indexu může ošetřující diabetolog, ve výjimečných případech u žen trpících těhotenskou nevolností, povolit např. 100 ml smetanové zmrzliny.

 

Minerální látky, vitamíny a vláknina

Minerální látky a vitamíny spoluvytvářejí vnitřní prostředí těla a jsou jeho nezastupitelnou součástí při mnoha dějích. Pestrá a vyvážená strava nám jistě zaručí jejich dostatečný přísun. Nebylo prokázáno, že by zvýšené dávky některých vitamínů nebo minerálních látek příznivě ovlivňovaly průběh cukrovky. Navíc nadměrné dávky některých vitamínů i minerálů mohou v graviditě škodit, např. vitamín A.

Vláknina je obsažena v ovoci, zelenině, luštěninách, celozrnných výrobcích a nemletém masu. Neumíme ji štěpit, zůstává ve střevě. Proto je významná pro jejich správnou činnost. Může zpomalit vstřebávání ostatních živin do krve, ale tento vliv nelze přeceňovat. Také dokáže vytvořit pocit sytosti. V těhotenství, kdy mnoho žen trpí zácpou pro změněné anatomické poměry v pánvi a sníženou střevní peristaltiku, je dostatečný příjem vlákniny dietou důležitý.

 

Ještě jednou bych ráda zdůraznila, že těhotné ženy by se měly vyhnout výrobkům, obsahujícím umělá sladidla, např. aspartam, acesulfam, sacharin, cyklamát.

 

Dodržování pitného režimu nutné

Voda je významnou součástí potravy. Všechny základní děje v lidském těle probíhají ve vodném prostředí. Proto je velmi důležitý dostatečný příjem tekutin. Měl by být asi 2,5-3 l denně, podle počasí a eventuální fyzické aktivity, pokud nestanoví ošetřující lékař jinak. Toto množství hradíme vodou nebo minerálními vodami, které ochutíme citronem. Můžeme pít čaj černý, zelený, bylinkové čaje, které střídáme. Zrnková káva působí močopudně, proto ji do celkového příjmu tekutin raději nezapočítáme. V těhotenství není vhodné pít příliš velké množství zrnkové kávy ani ostatních nápojů obsahujících kofein. 100 % ovocné šťávy, i když nejsou přislazené cukrem, raději nepopíjíme. Obsahují ve velkém množství cukr z ovoce, proto použijeme nejvýše několik kapek k ochucení vody. Všechny nápoje slazené řepným cukrem (sacharózou), hroznovým cukrem (glukózou) nebo glukózovým sirupem jsou zakázány, velmi rychle a výrazně by zvýšily hladinu cukru v krvi. Jak bylo zdůrazněno výše, sladit umělými sladidly v těhotenství není vhodné. Nápoje nelze sladit ani náhradními cukry, např. fruktózou. Ty se velmi rychle vstřebají z vodného prostředí a zvyšují hladinu cukru v krvi.

Mléko, jestliže ho nevypijeme více než půl litru denně, počítat nemusíme. Toto neplatí pro diabetičky 1. typu. Je nutné si uvědomit, že mléko je spíš potravina než nápoj.

 

Obecně známou skutečnost, že konzumace alkoholu v těhotenství není vhodná, není potřeba dále rozvádět.

 

Tato dietní opatření jsou přírodním léčebným prostředkem. Diabetická dieta splňuje základní zásady racionální výživy.

MUDr. Mgr. Syl

Posted in Diabetes mellitus 1.typu, Léčba diabetu, Poradna pro těhotné, Pro budoucí maminky.