Když se diabetik stane rodičem

 

shutterstock_96137972 – verze 2

Doposud jsme se soustředili na člověka s diabetem a na partnerství. Nyní pohled rozšíříme na rodinu. Pokud je rodič dětí nemocný diabetem (pokud teprve rodičovství plánuje, je třeba podívat se do předchozích článků), řeší možná, jak reagovat na dotazy dětí typu: „Tati, proč se pořád pícháš?“ „Mami, umřeš brzy, když jsi nemocná?“ Rodiče se sami sebe ptají, jak svým dětem vysvětlit drobné každodenní činnosti spojené s diabetem, ale řeší i daleko závažnější věci.

Aby děti mohly vyrůstat s pocity bezpečí a jistoty, je vhodné jim přiměřeně věku vysvětlit, co život s touto nemocí obnáší.

Mají děti vyrůstat s vědomím rizika, že mohou diabetem onemocnět? Tuto otázku není možné zodpovědět paušálně, je potřeba, aby se k věci postavil každý sám za sebe.

Obecně lze pouze říci, že je dobré dětem vštěpovat zásady zdravého životního stylu, neboť tím lze rozvoji nemoci částečně předcházet.

Není dobré dětem nemocí vyhrožovat, ale ani ji před nimi tajit. Děti mají žít a přemýšlet jako děti a nevyrůstat ve zbytečném strachu, ale ani s tabu, jestliže se o nemoci doma nemluví. Děti vytuší lépe, než si dokážeme představit, že se něco děje, co jim tajíme, pak se zbytečně o rodiče a tím pádem o sebe bojí.

Co dělat při těžké hypoglykémii?Další dilema, které mohou rodiče řešit, je: „Co když budu mít těžkou hypoglykémii, když budu s dítětem sám?“ Pokud má rodič časté hypoglykémie, hůře je rozpoznává, nebo pokud měl opakovaně těžké hypoglykémie, kdy se o sebe sám nedokázal postarat, může se z tohoto důvodu bát být s dětmi sám. Někdo to řeší tím, že s dětmi sám není, stále s ním je druhý rodič nebo prarodič. Tím se připravuje o spoustu důležitých zážitků jak pro sebe, tak pro děti.
Strachu ze selhání z důvodu hypoglykémie lze předcházet dobrou kompenzací diabetu a přiměřenou komunikací o diabetu s dětmi. Pokud někoho jeho strach blokuje, brání mu dělat, co by si přál, je potřeba řešit problém s odborníkem, tedy psychoterapeutem nebo s psychiatrem.

MUDr. Jana Komorousová Ph.D.

Posted in Diabetes mellitus 1.typu, Léčba diabetu, Pro dospělé.