Chvála pohybu

01-snih
V dávných dobách neměli lidé moc na výběr. V jeskyních bylo chladno, nejbližší supermarket byl vzdálen několik tisíciletí. Televize vysílala za příznivého počasí hru světelných paprsků. Nezbylo, než každé ráno vstát a v potu tváře shánět dřevo, lovit zvěř, obdělávat kůže a udržovat oheň. Ti zdatnější, kterým vybyla chvilka, sáhli do ohně pro uhlík a malovali na stěny v jeskyni, co je ten den potkalo dobrého. Někdy i doslova, když to bylo k snědku. Komu se nechtělo, vyhynul.

Dnes máme o všechno postaráno. Sehnat obživu stojí desetinu fyzického úsilí. Maximálně vynést tašky plné jídla z auta do kuchyně a tam uložit do ledničky. Má to jeden háček: naše geny jsou stále naprogramované na fyzickou námahu. Jíme příliš mnoho, navíc jídla plná jednoduchých cukrů, škrobů a tuků. Že kombinace sladkého a tučného je báječná a naší chuti lahodící, moc dobře vědí slavní šéfkuchaři. A že není výhodná pro organismus, moc dobře víme my. I když se snažíme předstírat, že se nás to netýká. Ale tukové zásoby na našem těle rostou a rostou. Chodíme čímdál pomaleji, hůř se nám dýchá.
Je možná náprava? Ano, a najdeme ji na každém kroku. A to doslova.

DESET TISÍC KROKŮ KE ZDRAVÍ
Každý den je dobré ujít deset tisíc kroků. Je to přibližně hodina procházky. Že na ni nemáme čas? Nemáme, protože si to chceme myslet. Když začnou útočit nemoci, strávíme dlouhé hodiny u lékařů v čekárnách, ordinacích, čekáním na výsledky…

Odborníci pro nás sestavili  pohybovou pyramidu.
Na základně najdeme nejméně třikrát týdně alespoň hodinu sportování: plaveme, jezdíme na kole, hrajeme fotbal, squash, gymnastiku, balet, prostě co nás baví.
Uprostřed pyramidy leží dvakrát týdně půl hodiny a více mírnějšího pohybu: chůze, tancování, plavání, procházky se psem, obstarávání zahrádky…
Na samém vrcholku je ukryt zasloužený odpočinek. Křeslo a oblíbená kniha, luštění křížovky či sudoku, televize, počítač.

Zdá se vám to nemožné dodržet? Nezoufejte, každý krok se počítá, který uděláte pro svoje zdraví.
Při tělesném pohybu se dějí dvě důležité věci – spalují se tukové zásoby a nové nevytvářejí. Organismus lépe zpracovává inzulin. My se cítíme svěží a každým dnem se nám chce dojít o kousek dále.
Blanka Neoralová

Posted in Vše o pohybu, Zdravý životní styl, Život s diabetem.