1. Dostatek léků inzulinu, průkaz zdravotní pojišťovny
-
Pokud se chystáme strávit dovolenou v naší vlasti, je vhodné přibalit do zavazadla kartičku zdravotní pojišťovny, dostatečnou zásobu léků, případně inzulinu.
- K inzulinu nezapomene přidat prostředky pro jeho aplikaci, tj. dostatek odpovídajících inzulinových stříkaček, dezinfekci nebo inzulinové pero a náhradní jehly.
- Názvy léků eventuálně inzulinu a jejich dávkování, které užíváme, si sepíšeme na papír s datem a vložíme do dokladů nejlépe k průkazce zdravotní pojišťovny.
- Je účelné poznamenat na tento soupis i názvy léků, na které máme alergii. Určování názvu přípravku podle popisu typu „takové malé bílé tabletky“ v lékárně příliš informací nepřinese a mohlo by se nám velmi nevyplatit.
2. Skladování inzulinu
- Inzulin skladujeme v chladničce nebo na nejstudenějším místě v pokoji.
- Načatou lahvičku nebo cartridge je možné uchovávat při pokojové teplotě.
- Inzuliny označené HM tj. lidské, vydrží asi 2-3 týdny teploty do 30°C.
- V žádném případě nevystavujeme inzulin ani ostatní léky, které užíváme přímému slunečnímu záření nebo vysokým teplotám.
- Inzulin nesmí zmrznout.
- Pokud zpozorujeme v lahvičce nebo cartridgi jindy čirého inzulinu krystalky nebo shluky, ihned ho zlikvidujeme ho a načneme nové balení.
3. Sledování hladiny cukru v krvi
- I na dovolené se měříme tak, jak určil náš ošetřující lékař. Nechceme si přece zkazit dovolenou nenadálým zhoršením zdravotního stavu.
- S sebou vezmeme i proužky pro testování cukru a ketonů v moči.
- Nezapomene na glukometr spolu s proužky a lancetami či jinými pomůckami k odběru kapky krve.
- Jestliže jsme vybaveni proužky pro orientační odhad glykémie podle zbarvení testačního pole a jeho porovnání s barevnou škálou, vezmeme si je také s sebou.
4. Seznámíme společníky se svým onemocněním
- Je vhodné a správné poučit alespoň někoho ze svých společníků o příznacích akutních komplikací diabetu (hypoglykémie, hyperglykémie) a první pomoci při těchto stavech.
- Vezmeme si s sebou průkaz diabetika.
- Vyhýbáme se zbytečně riskantním situacím, např. dálkové plavání.
5. Inzulinová pumpa
- Pokud jsme léčeni pomocí inzulinové pumpy, pamatujme, že pumpu lze bez rozkolísání hladin cukrovky odpojit na 2-3 hodiny.
- Inzulinovou pumpu není vhodné vystavovat přímému slunečnímu záření.
- Před přímým slunečním zářením chráníme i kanyly a hadičky naplněné inzulinem.
- V letním období je možné přejít na intenzifikovaný inzulinový režim aplikovaný pery, kterými je obvykle každý diabetik na inzulinové pumpě vybaven.
A k tomu speciální 4 doporučení pro dovolenou v zahraničí
1. Dobré zdravotní pojištění
- Je vhodné z velké nabídky pečlivě vybrat, podrobně se informovat, co přesně pojištění zaručuje.
- Inzulinové pumpy pojišťuje např. Kooperativa.
- Nevybíráme pouze podle nízké ceny.
2. Dostatečná zásoba léků, inzulinu a odpovídající aplikační technika
- Na kartičku s užívanými léky je vhodné připsat i jejich generické názvy, tj. názvy účinných látek. V zahraničí mohou mít stejné účinné látky jiné obchodní názvy než v České republice. Pokud by se přes veškerou opatrnost stalo, že Vám lék dojde, budete se orientovat podle názvů účinných látek.
- Je nutné znát také typ a koncentraci inzulinu, který používáte. V zahraničí se můžete setkat vedle koncentrace u nás obvyklé U-100 i s koncentrací U-40 nebo U-300. Ke každé koncentraci inzulinu musí být k dispozici odpovídající aplikační technika, nelze ji zaměňovat.
- Pokud cestujete letadlem, inzulin, léky, glukometr, testační proužky je nutné vložit do příručního zavazadla. Nikdy je nepřepravujte v nákladním prostoru letadla, aby nebyly vystaveny mrazu.
- Diabetikům léčeným inzulinem ušetří řadu nepříjemností při odbavení na hranicích nebo při cestě letadlem potvrzení o nutnosti používat stříkačky, jehly, lahvičky či cartridge s inzulínem k léčbě cukrovky. Potvrzení by mělo být psáno anglicky, případně i v několika dalších světových jazycích.
- Nezapomeňte, že inzulin se v teple a na slunci vstřebává rychleji. Proto je účelné zkrátit interval mezi aplikací inzulinu a jídlem.
3. Pozor na nezvyklé pokrmy, místní speciality, zejména pokud není možné zjistit jejich složení
- I na dovolené je třeba dodržovat zásady diabetické diety. Takže pokud si nejste zcela jisti složením pokrmu, nekupujte ho a zejména nejezte ho!
- Pijte pouze balenou pitnou vodu a používejte ji i k čištění zubů, hlavně v případě, že místo vašeho pobytu je exotické.
4. Dostatečný příjem tekutin
- Podle teploty prostředí je nutné upravit příjem tekutin.
- Je vhodné vypít 2,5-3 litry denně v horkém prostředí samozřejmě více.
MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková, Ph.D.